Programlama Temelleri

Algoritma Ders 1

14 Ocak 2013 Pazartesi Adem KORKMAZ 454
Algoritma Ders 1

Algoritma dersine başlamadan önce bilgisayarın ne olduğu, nerden geldiği, bilgisayar ile ilgi internet ortamında yaygın olan bazı açıklamara hep birlikte bakalım.

Giriş: 

      Bilgisayarlar kendisine sorulan sorulara hemen cevap veren, bir sürü problemi çözen bir aygıt değildir.  Bilgisayarda yapılan her tür iş, ilk önce insan aklının süzgecinden geçiyor, insanlar tarafından etraflıca tasarlanıyor, planlanıp programlanıyor.

 ilk yapılan bilgisayarın karşına geçip hemen

en eski soruyu sormuşlar "Tanrı var mı".
 
Bilgisayar kısa bir düşünmeden sonra "Evet artık var".  Bu nedenle, önce bilgisayara problemin çözümü öğretilmelidir. Fakat bunun için bizim problemi çözmemiz gerekir.Ve daha sonra bir programlama dili ile bu çözüm bilgisayara aktarılmalıdır.
 
Donanım: 
            Donanım, genel olarak, pasif veya aktif elektronik elemanlardan oluşan ve bilgisayar sistemini oluşturan işlemci, disk, ana kart, bellek vs. gibi birimlerle bunlar üzerindeki tümdevreler ve aralarındaki bağlantılara verilen adlandırmadır.
 
Yazılım:
            Yazılım, genel olarak, bir işin program kodları üretilerek yapıldığını belirtir; tanımı, donanım dışında kalan ve kullanıcının/programcının kodlama yaparak istenilen bir işi veya görevin yerine getirilmesi için oluşturduğu programlar/kodlar kümesidir.
 
Program: 
             Program, kendi içerisinde bir bütün olan ve belirli bir işi/görevi yerine getiren algoritmik bir ifadedir.
   Program kodu, bir işin yapılması için algoritmik ifadeyi gösteren programın herhangi bir programlama diline dayanılarak, o dilin deyimleri, fonksiyonları ve özellikleri ile elde edilmiş program parçasıdır
 
Algoritma Nedir?
 
Belirli bir görevi yerine getiren sonlu sayıdaki işlemler dizisidir.
 
    İ.S. 9.yy da İranlı Musaoğlu Horzumlu Mehmet
    (Alharezmi adını araplar takmıştır) problemlerin çözümü için genel kurallar oluşturdu.  Algoritma Alharezmi'nin Latince okunuşudur.

Yorumlar


Yorum Yap

     


Yukarı Kaydır